SERIÁL: Moja duša vo víre prítomného okamihu 1/5

Ak prežívate úzkosť, či nejaký strach, je ťažké sústrediť sa na prítomnosť, pretože tieto obavy z veľkej väčšiny pramenia z budúcnosti.

Môže to byť budúcnosť bližšia, vzdialenejšia, je to jedno, ale podstata je tá, že vtedy neviete žiť v prítomnosti.

Veľa som o strachu, obavách a úzkostiach z budúcnosti spôsobených najmä súčasnou situáciou písala v článku Na prahu cesty za uzdravením >>>.

Náš dych je TU a TERAZ 

Možno to znie ako klišé, keďže sa to v poslednom období stále spomína – sprítomnenie, život v prítomnosti, vedomý život, život tu a teraz. Ale je to naozaj veľká vec, keď sa človek sústredí na to, čo robí tu a teraz. Zbaví sa tým fixácie na budúcnosť. Ak vnímate prítomnosť, dokážete mať oveľa viac dobrých pocitov, dokážete vnímať lásku, to, že sa máte v danej chvíli dobre.

A čo je dôležité si uvedomiť, že čas neexistuje. Žijeme stále len v prítomnosti. Skúste sa nadýchnuť včera alebo zajtra. Nedá sa to.

Ak sa fixujete na budúcnosť, neraz si ju v hlave projektujete na základe traumatizujúcich zážitkov z minulosti. Na sprítomnenie odporúčam tieto dva jednoduché kroky:

1. KROK
Sústreďte sa na svoj dych
– ak sa chcete zbaviť toho podvedomého ovplyvňovania, sústreďte sa na svoj dych. Ten vás vráti do prítomnosti. Nadýchnuť sa môžete vždy len teraz.

Ak vás ťažia podvedomé veci z minulosti, určite vám odporúčam spraviť si Emočné detoxy®, ktoré máme v Škole šťastia. Taktiež meditáciu Žijem v prítomnosti, ktorú si môžete urobiť vždy, keď máte pocit, že sa odkláňate od vnímania prítomnosti. Nájdete ju tiež v Škole šťastia.

2. KROK
Jeden deň = 1 život
– každý deň v našom živote je unikátny. Každý deň ráno ako keby ste sa narodili a každý deň večer, keď idete spať, ako keby ste umierali. A keď si to takto vezmete, tak si ten deň dokážete užiť oveľa viac a dokážete toho prežiť veľmi, veľmi veľa. Zbavíte sa toho, čo vás zväzuje, sťahuje.

Zmysly a ich úloha pri sprítomňovaní

Koľkokrát za deň sa sústredíte na to, čo robíte? Tak naozaj.

Koľkokrát ste odložili šálku od kávy alebo čaju s tým, že je prázdna a ani neviete, že ste z nej pili?

Koľkokrát ste našli prázdny tanier s tým, že ste si jedlo aj zabudli vychutnať?

To isté sa týka zvukov okolo seba, ktoré vnímame len ako šum. Zabúdame vnímať, že predmety majú na dotyk rôzne povrchy. Zabúdame rozlišovať okolité vône.

Sú to práve naše zmysly, ktoré nás vťahujú do prítomnosti. Preto je veľmi dôležité sa na ne zamerať.

Stáva sa, že fyzicky ste v tejto realite, v tejto dimenzii, lenže mysľou a nastavením vnímania sveta ste veľakrát inde. To spôsobuje, že máte pocit, že rok prešiel ako deň, a že ste nestihli nič a vytvárate si tým ďalšie úzkosti.

Pokiaľ človek žije v strachu, tak nežije v láske. Láska je svetlo, strach je tma. Sú to dva protipóly. V prvej časti seriálu AKO NAČERPAŤ ENERGIU práve túto pluralitu popisujem a v podstate ju veľmi rada spomínam v mnohých článkoch, aj v koučingoch a v kurzoch.

A opäť sa budem opakovať, keď poviem, že základom všetkej lásky je sebaláska. A ak máme vo vzťahu k sebe nejaké negatívne, ťažké veci, dá sa ich zbaviť Magickou formulkou. Ako na ňu, sa dočítate tu >>>.

Na to, aby sme mohli v sebe odblokovať istú skúsenosť, treba sa na ňu vedieť sústrediť.

Trénujte si udržanie myšlienky touto technikou: Predstavte si napríklad bielu stoličku a 10 sekúnd držte myšlienku na ňu. Potom ju pustite a znova. Už aj týmto postupom sa dokážete dostať do prítomnosti. Ak sa vám opakovane nedarí myšlienku podržať, môže byť príčinou aj to, že ešte nie ste pripravené to pustiť, prípadne je tam veľa negatívnych pocitov. Môžete to však podporiť práve trénovaním.

Vzťah sama so sebou

Ako som už písala v seriáli Ako načerpať energiu, najdôležitejší a najdlhší vzťah, aký v živote máte, je vzťah sama so sebou. A preto je naozaj dôležité poznať samu seba a vedieť počúvať svoju dušu.

Niekedy na tej ceste sebapoznávania potrebujeme podporu žien na rovnakej vlnovej dĺžke, a tú určite dostanete v Škole šťastia v rámci diskrétnej diskusnej skupiny Denník vďačnosti a posledne ste takúto silu podpory a prívalu energie žien s rovnakým naladením mohli zažiť aj na spomínanej online konferencii.

Prítomný okamih je naozaj kúzelný. Keď si uvedomíte, aké magické okamihy zažívame každý jeden deň, ale veľakrát ich ani nevnímame, je to škoda. Aj preto píšem nasledujúce články, aby ste sa naučili čo najviac sprítomniť a užiť neopakovateľné kúzlo tu a teraz.

Nora Šulíková
Nora Šulíková je certifikovaná transformačná a NLP koučka, expertka na anglický jazyk, mama úžasného 13-ročného syna a optimistka, ktorá Vám pomôže dosiahnuť výsledky a rovnováhu v osobnom aj pracovnom živote oveľa rýchlejšie, ako si dokážete predstaviť. Všetko, do čoho sa v živote púšťa, robí vždy úprimne a s veľkým nadšením.

    Je autorkou knihy Šťastie na dosah, Denníka snov, e-bookov English: A Love Story, Travel Around The World, vzdelávacích a transformačných online workshopov, webinárov, 8 online kurzov, meditácií, vizualizácií a inšpiratívnych videonávodov Šťastie na dosah a zakladateľkou online ŠKOLY ŠŤASTIA. Pomáha ľuďom zbaviť sa emocionálnej záťaže vďaka Emočnému detoxu®, napojiť sa na svoju intuíciu a sprevádza ich na ceste za objavením a udržaním si svojho šťastného ja.
Komentáre