Nech je naša imunita múdra a silná.

[článok napísala MUDr. Naďa Šoltýsová, www.biolekarka.sk]

Situácia dnešných dní je témou asi všade. Veľmi nám všetkým zasahuje do bežného života a nastoľuje stále viac otázok. Ako toto celé zvládnuť? Ako zvládať izoláciu, stres, neistotu, pocit bezmocnosti, strach? Čo bude ďalej? Kedy sa to skončí? Čo si treba zaobstarať? Čo vlastne znamená byť zabezpečený? Je vôbec možné byť v tomto svete sebestačný? Na akej úrovni? Čo nám táto situácia berie? A čo nám naopak dáva? Ako môže každý z nás prispieť k zvládnutiu tejto situácie? Sme jej obete alebo tvorcovia?

A čo reálne môžeme spraviť, aby sme boli odolní?

Vždy bola najúčinnejšia prevencia. Predchádzať problémom a byť pripravení nám môže pomôcť zvládať akúkoľvek situáciu oveľa lepšie. Preto sa zamerajme na to, čo môžeme v rámci prevencie teraz spraviť my sami, čím sa môžeme posilniť a čomu je prospešné sa naopak vyhnúť.

Že sú vitamíny potrebné na posilnenie imunity, vie asi každý. V tomto období ich aj veľa ľudí berie ako doplnky, lebo zo stravy sa potrebná denná dávka už bohužiaľ nedá pokryť. Na posilnenie imunity je k dispozícii obrovské množstvo doplnkov a prípravkov.

Ktoré z nich je teda potrebné užívať práve pre ich silný efekt na posilnenie imunity?

Vitamíny potrebné pre silnú imunitu: C vitamín, A vitamín, D vitamín, E vitamín posilňujú imunitu, sú to antioxidanty, chránia sliznice, srdce a cievy. Dávky potrebné pre zvládanie záťažových situácií, stresu, infekcií, ap. sú niekoľkonásobne vyššie než je všeobecne odporúčané. Ľudské telo potrebuje oveľa vyššie dávky spomínaných vitamínov, aby bolo odolné a vedelo zvládať záťaže, ktorým je dnes vystavované.

C vitamín treba v tomto období užívať minimálne v dávke 60 mg na kg hmotnosti za deň. Čo napr. pri 70 kg hmotnosti predstavuje 4200 mg za deň. Vitamín D a vitamín A minimálne 5000 IU (IU =medzinárodných jednotiek), vit E 800 IU za deň.

photo credit: unsplash

Ďalší veľmi silný antioxidant je glutatión, ktorý sa síce v tele tvorí, ale míňa sa na recyklovanie iných antioxidantov (napr. vitamín C, E),  obsahuje síru, ktorá zachytáva všetky škodlivé látky, ako napríklad voľné radikály, toxíny, ortuť či iné ťažké kovy a potom ich vyplavuje von z tela.

Okrem uvedených vitamínov C, A, D, E je dôležité si dopĺňať aj vitamíny skupiny B. Podporujú obranyschopnosť organizmu, zmierňujú únavu, úzkosť a depresie, vitamíny B6, B9 a B12 podporujú metabolizmus homocysteínu, čo je veľmi dôležité, lebo zvýšená hodnota tejto toxickej aminokyseliny súvisí s poškodzovaním vnútornej výstelky ciev a následným vznikom kardiovaskulárnych ochorení.

Zinok je takisto veľmi dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému. Podieľa sa na budovaní, posilňovaní a správnom fungovaní imunitného systému. Potrebujú ho NK bunky (natural killers), makofágy a tiež podporuje budovanie B a T lymfocytov. Podieľa sa tiež na správnom delení buniek, je súčasťou každej bunky. Dôležité je prijímať organický zinok, lebo ten je lepšie využiteľný v organizme.

Veľmi účinnou látkou na zvládanie vírusov je cistus incanus (skalná ruža) účinne bojuje s infekciou, zabraňuje vírusom, aby vnikali do buniek a to aj vysoko agresívnym vírusom, tým sa eliminuje ich rozmnožovanie (vírus je schopný prežiť a rozmnožovať sa jedine v bunke, mimo bunky prežije len krátku dobu), eliminuje voľné radikály a účinne odstraňuje toxíny patogénov z organizmu.

Huba reishi (Lingzhi, Ganoderma lucidum) obsahuje betaglukány, ktoré stimulujú imunitný systém, ďalej obsahuje germánium, ktoré zvyšuje schopnosť krvi viazať kyslík a tým zvyšuje okysličenie mozgu a celkovo taknív, obsahuje aj telu prospešné lipidy, vitamíny a minerály vápnik, draslík a horčík).

Šalvia červenokorenná (Salvia miltiorrhiza, Dan Shen) má protizápalové a antibakteriálne pôsobenie, posilňuje imunitu, krvný obeh, regeneráciu tkanív. Pôsobí pri nespavosti, podráždenosti, búšení srdca, angíne pectoris, ateroskleóze, cirhóze, poruchách menštruácie.

Kozinec blanitý sa používa v čínskej medicíne. Posilňuje životnú energiu čchi, podporuje imunitu, opravuje poškodenia DNA, pôsobí diureticky a zlepšuje prietok krvi tkanivami, je to afrodiziakum, chráni obličky aj pečeň, pomáha chrániť pred fyzickým aj psychickým stresom, podporuje rýchlejšiu rekonvalescenciu, priaznivo vplýva na vysoký krvný tlak

Výťažok z grepových jadierok je prirodzený zabijak vírusov, baktérií, plesní. Obsahuje bioflavonoidy, glykozidy, vitamíny C a E. Účinný je pri infekciách dýchacích ciest, hrdla, chrípke, nádche, zápaloch dutín, uší. Je to silný antioxidant, podporuje imunitu. Už aj veľmi malé množstvo extraktu z grepových jadierok (8 kvapiek na pohár vody) je účinný proti cca 800 baktériám, cca 100 plesniam, veľkému počtu vírusov a množstvu jednobunkových parazitov. Vo vhodnom dávkovaní ničí škodlivé baktérie a šetrí prospešné baktérie. Po zabití kvasiniek v tráviacom trakte sa môže prospešná črevná flóra vo veľkej miere rozmnožovať.

Dračia krv (živica zo stromu Croton lechleri) ovplyvňuje predovšetkým energetické dráhy sleziny, žalúdka, troch žiaričov (troch ohnísk), tenkého a hrubého čreva. Jej účinky zahŕňajú anestetický, antialergický, antibakteriálny, antivírusový, antioxidačný, antiseptický, hemostatický, hojivý, imunomodulačný, protinádorový, protiplesňový, protihnačkový, protizápalový, tonizujúci, afrodiziakálny a protistresový.

photo credit: unsplash

Ak je telo ohrozené vírusmi, je potrebné s nimi bojovať okamžite. Na to nám slúži nešpecifický imunitný systém. Jeho hlavnými agentami sú špeciálne trénované biele krvinky tzv. makrofágy. Tie neustále sledujú prenikanie choroboplodných zárodkov do organizmu a požierajú ich. Čím rýchlejšie sú votrelci odstránení, tým menšie je nebezpečenstvo, že ochorenie prepukne. Príroda má na všetko nejakú liečivú rastlinu a veľa ich je takých, ktoré špeciálne posilňujú práve tento nešpecifický imunitný systém.

Príroda má na všetko nejakú liečivú rastlinu.

Medzi ne patrí Echinacea. Je schopná aktivovať a posilňovať nešpecifický imunitný systém, podľa výskumov zvyšuje silu bielych krviniek, vďaka čomu sa často podarí úplne zabrániť prepuknutiu ochorenia alebo prinajmenšom značne skrátiť jeho priebeh a zoslabiť prudkosť symptómov. Tinktúra z Echinacey (alebo kapsule obsahujúce Echinaceu) je prirodzene pôsobiace imunostimulas a preto by sa mala užívať, keď je potreba účinne podporiť imunitu v situácii, kedy je vyššie riziko nákaz vírusmi.

Okrem zvyšovania odolnosti pomocou Echinacey existujú aj iné liečivé byliny, ktoré posilňujú imunitu: napr. semená šípok, kvet ibišteku (zvyšuje imunitu, podporuje obličky, lieči kašeľ a podporuje krvotvorbu), kvet bazy čiernej (potopudný a znižuje horúčku), harmanček, lipový kvet (takisto výborný aj v prípade horúčky na jej znižovanie), list šalvie, vňať materinej dúšky, vŕbová kôra, koreň šišiaka bajkalského, kvet podbeľu.

Uvedené vitamíny a bylinné preparáty účinne podporujú imunitu, podporujú regeneráciu a očisťovanie organizmu od toxínov. Ich užívanie je veľmi prospešné a môže veľmi pomôcť zvládnuť aj toto obdobie v zdraví a sile.

Treba myslieť aj na to, že imunitný systém je priamo ovplyvňovaný stresom. Stres je riadený sympatickým nervovým systémom a ten znižuje imunitu. Preto je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako podporiť svoj imunitný systém, znižovať stres, byť v čo najväčšom kľude a dopriať si oddych a regeneráciu, veľa sa smiať a hlboko pomaly dýchať.

To, čomu sa treba vyhnúť, je hlavne: prehnané sledovanie správ, negatívnych a apokalyptických prognóz, hororových filmov, a diskusií o tom, čo všetko sa stane.

Od koho naozaj závisí, ako sa celá táto situácia bude vyvíjať? Kto skutočne ovplyvňuje to, kedy sa vyrieši tento stav?

Každý jeden z nás.

Našimi myšlienkami, ktoré sú ovplyvňované tým, aké správy a prognózy sledujeme, akým strachom sa trápime, čo pri tom cítime, o čom sa s druhými rozprávame, aký názor sme si sami spravili na túto situáciu, a ako sa správame.

Čo robíme pre to, aby to prešlo?

Podporujeme svoje zdravie, vnútorne sme nastavení a skutočne aj cítime, že všetko je v poriadku, zvládli sme to v zdraví a v poriadku? Úprimne sme presvedčení, že každá naša myšlienka, pocit, slova a to, ako konáme v tejto situácii, prispieva k tomu, ako sa to vyvíja? Myslíme, cítime, hovoríme, konáme zo strachu alebo z lásky? V tomto prípade z lásky znamená napriek strachu.

S radosťou si užívat každý okamih. Vďačnosť za každý deň, presvedčenie, že aj táto situácia prejde, a že sme z nej vyšli silnejší, empatickejší a laskavejší k sebe aj k ostatným?

Nech je naša imunita múdra a silná a naše myšlienky, city, slová a skutky pokojné, veselé, vychádzajúce z uvedomenia si, akú silu tvorenia reality má každy z nás.

Autorka článku: MUDr. Naďa Šoltýsová, www.biolekarka.sk

Naďa Šoltýsová vyštudovala klasickú medicínu odbor všeobecné lekárstvo na univerzite Komenského v Bratislave. Počas štúdia absolvovala študijné pobyty v Nemecku a Izraeli, kde mala možnosť zažiť, ako medicína funguje inde. Po štúdiu nejaký čas pracovala ako lekárka, ale uvedomila si, že jej cesta je iná. Zaujímali ju rôzne alternatívne metódy a spôsoby liečenia, energetický prístup k liečeniu a medzi iným objavila aj biorezonanciu, ktorej sa začala venovať naplno.

Nora Šulíková
Nora Šulíková je certifikovaná transformačná koučka, mama úžasného 14-ročného syna a optimistka, ktorá Vám pomôže dosiahnuť výsledky a rovnováhu v osobnom aj pracovnom živote oveľa rýchlejšie, ako si dokážete predstaviť. Všetko, do čoho sa v živote púšťa, robí vždy úprimne a s veľkým nadšením.

    Je autorkou knihy Šťastie na dosah, Denníka snov, viac ako 120 vzdelávacích a transformačných online prednášok, 9 online kurzov, množstva meditácií, vizualizácií a inšpiratívnych videonávodov Šťastie na dosah a zakladateľkou online ŠKOLY ŠŤASTIA a online konferencie pre ženy SAMA SEBOU. Pomáha ľuďom zbaviť sa emocionálnej záťaže vďaka Emočnému detoxu®, napojiť sa na svoju intuíciu a sprevádza ich na ceste za objavením a udržaním si svojho šťastného ja.
Komentáre