[článok napísala MUDr. Naďa Šoltýsová, www.biolekarka.sk]
Ak je dostačujúce poriadne umývanie rúk mydlom, prečo sú všade vypredané dezinfekčné prípravky?
Nielen ruky si treba čistiť.
Koronaviírus je RNA vírus s lipidovým (tukovým) obalom. Keď sa mu poruší obal, dôjde k rozpadu vírusu a nie je ďalej schopný infikovať bunky (a teda sa ani rozmnožovať, keďže vírusy sa vedia množiť iba v bunkách). Mydlo narúša jeho lipidový obal, a preto je poriadne tj. 20 – 60 sekundové umývanie rúk dostačujúce pre zlikvidovanie tohto vírusu z rúk.
Tým, že sa mydlom v podstate nemôžeme umývať od hlavy po päty po každom kontakte, treba používať na ochranu slizníc úst a nosa rúšky, prípadne slizníc očí okuliare a na ruky rukavice.
Koronavírus sa môže prenášať sekrétom dýchacích ciest a slinami, ale takisto sa môže nachádzať aj v stolici a v moči nakazených. Testy ukázali, že sa nachádzal na wc mise, resp. po spláchnutí ho rozprášilo aj do priestoru. Po dezifekcii bol veľmi rýchlo zneškodnený.
Keď sa vydezinfikujú priestory virucídnymi (zabíjajú vírusy) prípravkami, je priestor veľmi rýchlo čistý, až kým tam nepríde niekto, kto by ho zase vyprskol, vykašľal alebo rukami preniesol.
Ochrana rúk rukavicami (gumenými) má teda tiež význam, ale zase sa musia používať jednorázovo.
Najdôležitejšie je nechytať si tvár, nos, ústa rukami, iba ak jednorázovými hygienickými vreckovkami, resp. doma poriadne umytými rukami.
Vírus dokáže prežiť iba v bunkách, uvádza sa, že priemerne po 5 dňoch na neživých predmetoch neprežije (konkrétne časy, materiály a povrchy pozri nižšie). Po dezinfekcii je zlikvidovaný veľmi rýchlo.
Prílišné používanie dezinfekčných prípravkov na ruky, môže ich pokožku nadmerne vysušovať a mohla by popraskať. Preto je nevyhnutné si ruky pravidelne krémovať, aby ich ochranná bariéra ostala neporušená.
Dezinfikujte si aj mobil, to možno málokoho napadne, ale je to jeden z najviac „zašpinených“ predmetov, aké denne používame, veď ho stále chytáme rukami a prikladáme k tvári.
Dokonca sa zistilo, že na telefóne je 10x viac baktérií než na toalete. Je teda skoro bezvýznamné, ak si síce ruky poriadne umyjeme, prípadne vydezinfikujeme a potom chytíme telefón, ktorý je aj tak „znečistený“ patogénmi a teda potenciálne si ním ruky a tvár môžeme kontaminovať.
Ako si mám teda čistiť môj smartfón?
Ideálne je použiť papierovú servítku, na ktorú predtým nastriekame dezinfekčný sprej, alebo môžeme použiť aj dezinfekčné utierky. V tejto situácií je ideálne čistiť si smartfón čo najčastejšie, minimálne ak sme ho chytali rukami, ktoré sme mohli mať znečistené.
Čo robiť, keď nevieme nikde zohnať dezinfekčné prípravky a chceme doma vyčistiť priestor (kľučky, podlahu, predmety,..)?
Na internete je veľa receptov na výrobu domácich dezifekčných prípravkov, len treba myslieť na to, že ak sa alkohol naleje napríklad do tekutého mydla, tak sa jeho koncentrácia a účinnosť znižuje.
WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) uverejnila recept na výrobu domácej dezinfekcie:
Na cca. 1 liter dezinfekčného prípravku potrebujete:
830 ml etanolu (96%) alebo 750 ml izopropylalkoholu (99,8%)
42 ml peroxidu vodíka (3%-ného)
15 ml glycerínu (98%)
110 ml prevatrenej vody (pri použití izopropylalkoholu cca 193 ml prevarenej vody)
V nádobe to treba všetko poriadne premiešať a dávať pozor na zdroj tepla a ohňa (lebo je to horľavé). Pri výrobe treba dobre vetrať, resp. ho pripravovať vonku. Hotový prípravok treba dobre a výrazne označiť, držať ho mimo dosahu detí a domácich zvierat, nesmie sa piť, ani používať na rany a sliznice.
POZOR: Je len na vonkajšie použitie!!!
Na výrobu je potrebné mať odmerku, veľkú nádobu na zmiešanie prísad a vhodnú nádobu na uskladnenie dezinfekčného prípravku (napr. lekárnickú fľašu). Prísady sa musia spojiť a premiešať. Pre bežné použitie mimo domu sa dá naliať do malej plastovej fľaštičky.
Glycerín chráni pokožku, alkohol likviduje vírusy (vrátane koronavírusu) a baktérie. Ak sa pridá do dezinfekčného prípravku xantánová guma, vznikne gél.
AKÁ JE ŽIVOTNOSŤ KORONAVÍRUSU NA RÔZNYCH POVRCHOCH?
Ako dlho je koronavírus na rôznych povrchoch nebezpečný: zisťoval to vedec z Nemecka a vedci z USA.
Tam, kde sa ľudia stretávajú, sa vírus môže ľahko šíriť. Na verejných miestach, ako sú schodiská, výťahy, stanice, zastávky… Ale ako dlho vírus prežije na rôznych povrchoch?
Vedci zistili, ako dlho vydrží koronavírus byť nákazlivý na rôznych povrchoch:
Nerez a plastové predmety – 3 dni
Lepenka a papier – 1 deň
Meď – 4 hodiny
Aerosol (vzduch, dym, hmla) – 3 hodiny
Chlad a vysoká vlhkosť vzduchu predlžujú životnosť vírusu.
Treba myslieť aj na vydezinfikovanie častí v domácnosti, ktoré sú najviac znečistené:
Treba pravidelne čistiť: kľučky na dverách, príp. oknách, kľúče, perá, vypínače na svetlo, splachovač, ovládačky od tv, vodovodné kohútiky, stoly, stoličky, v aute volant, páka na preraďovanie rýchlosti, apod.
Prádlo a oblečenie treba často prať. Je vhodné použiť vysoké teploty (60-90°C pre uteráky, utierky, posteľné prádlo), ale aj teplota 30 °C (pre jemné veci) už zneškodňuje koronavírus. Prípadne môžeme použiť dezinfekčný prací prostriedok alebo pridať do prania ocot.
Čistime si svoje domácnosti, pracoviská, verejné priestory, ale predovšetkým nezabudnime čistiť svoj vnútorný priestor.
Ako sa hovorí: „ako vnútri, tak vonku, ako hore, tak dole“. Strach nám v tom nepomôže. Dodržiavajme zvýšenú hygienu, často vymieňajme uteráky, ale buďme takí poriadkumilovní a nasadení všetko vyčistiť aj vnútri v nás samých. Čo keď táto náročná situácia nás upozorňuje práve na to?
Autorka článku: MUDr. Naďa Šoltýsová, www.biolekarka.sk
Naďa Šoltýsová vyštudovala klasickú medicínu odbor všeobecné lekárstvo na univerzite Komenského v Bratislave. Počas štúdia absolvovala študijné pobyty v Nemecku a Izraeli, kde mala možnosť zažiť, ako medicína funguje inde. Po štúdiu nejaký čas pracovala ako lekárka, ale uvedomila si, že jej cesta je iná. Zaujímali ju rôzne alternatívne metódy a spôsoby liečenia, energetický prístup k liečeniu a medzi iným objavila aj biorezonanciu, ktorej sa začala venovať naplno.