Ako nám cestovanie zlepšuje život

Ako to máte vy? Cestujete s radosťou, často alebo málo? Ďaleko alebo blízko? Čo sa týka mňa, cestujem tak často, ako je to len možné. Okrem toho, že cestovanie zbožňujem, považujem ho tiež sa veľmi silný nástroj na to, ako zlepšovať svoj život a vzťahy. Po návrate z cesty v Karibiku som premýšľala som nad tým, v čom všetkom mi cestovanie pomáha a napadlo mi niekoľko myšlienok, o ktoré by som sa s vami chcela podeliť.

La Entrada, Dominican Republic, Carribean, foto: archív: Nora Šulíková

1. Cestovanie núti človeka vyjsť zo svojej zóny komfortu
Zariadiť sa inak, ako bežne. Napríklad sa bolo treba každý deň prispôsobiť tomu, že nie je bežné hádzať toaleťák do záchoda, aby sa neupchalo potrubie, že fén mi ide len na polovičný výkon, že kvôli vysokej vlhkosti nič mokré neuschne, že pitnú vodu si musíme priniesť a nie piť ju priamo z kohútika, na vozenie sa v lokálnych taxíkoch krížených s miestnou MHD, kde sa narve aj 30 ľudí do 9-miestneho auta…

Perla Marina, Dominican Republic, Carribean, foto: archív Nora Šulíková

2. Vďaka cestovaniu sa človek veľa o sebe dozvie, čiže je dobré na vlastnú sebareflexiu
Kedykoľvek sa dostaneme mimo bežnú každodennú rutinu, tak začneme o sebe objavovať nové veci. Začneme napríklad pozorovať, že niektoré veci nie sú až také nevyhnutné. Uvedomila som si, že aj keď som takmer každý deň počas cesty pracovala, tak mi stačilo vybaviť veci ešte rýchlejšie, ako za bežných okolností a mala som potom celý deň priestor venovať sa sebe, rodine a aktivitám, ktoré mi robia radosť.
3. Vďaka cestovaniu sa človek naučí veľa nových vecí
Napríklad, na ktorom ostrove vlastne pristál Krištof Kolumbus, že aj keď je top sezóna, tak sa každý deň priženú krátke tropické dažde, ktoré trvajú pár minút, že je tam matriarchát a pod…

Dažďový prales, Dominican Republic, Carribean, foto: archív Nora Šulíková

4. Cestovanie človeku zvyšuje sebavedomie
Cestovanie odbúrava monotónnosť zo života, zlepšuje schopnosť rýchlo sa rozhodovať a prispôsobovať sa novým situáciám, núti nás riešiť nové situácie, napríklad komunikovať s novými ľuďmi, riešiť to, keď napríklad zrušia let alebo batožina si chce pocestovať dlhšie…


5. Cestovanie pomáha otvárať myseľ a byť viac v prítomnosti
Keď cestujem, tak sa sústreďujem predovšetkým na daný okamih a dovolím zážitkom, nech voľne plynú. Nemám ich vyslovene naplánované. Je to o prístupe k rôznym situáciám so zvedavosťou, otvorenou mysľou a priamej reakcii na danú situáciu.

Natura Cabana, Dominican Republic, Carribean, foto: archív Nora Šuíková

Keď sa Vám dnešné video páčilo, zdieľajte tento článok na Facebooku a napíšte mi dolu v komentároch,v čom vám osobne cestovanie pomáha?

Máte otázku, na ktorú ste vo videotipoch zatiaľ nenašli odpoveď? Navrhnite svoju tému a odpoviem Vám vo videu.

Šťastie máte na dosah oveľa viac, ako si možno v tejto chvíli dokážete predstaviť.


Nora Šulíková
Nora Šulíková je certifikovaná transformačná koučka, mama úžasného 14-ročného syna a optimistka, ktorá Vám pomôže dosiahnuť výsledky a rovnováhu v osobnom aj pracovnom živote oveľa rýchlejšie, ako si dokážete predstaviť. Všetko, do čoho sa v živote púšťa, robí vždy úprimne a s veľkým nadšením.

    Je autorkou knihy Šťastie na dosah, Denníka snov, viac ako 120 vzdelávacích a transformačných online prednášok, 9 online kurzov, množstva meditácií, vizualizácií a inšpiratívnych videonávodov Šťastie na dosah a zakladateľkou online ŠKOLY ŠŤASTIA a online konferencie pre ženy SAMA SEBOU. Pomáha ľuďom zbaviť sa emocionálnej záťaže vďaka Emočnému detoxu®, napojiť sa na svoju intuíciu a sprevádza ich na ceste za objavením a udržaním si svojho šťastného ja.
Komentáre