Nastavenie zdravých hraníc

Spotify | YouTube

Všetci prechádzame obdobiami, ktoré nás môžu hlboko zasiahnuť a spôsobiť, že sa cítime stratene. Ak sa nachádzaš na ceste k uzdraveniu po toxickom vzťahu, alebo si nie si istá, ako si nastaviť zdravé hranice, tento článok je pre teba.

Čo to znamená nastaviť si zdravé hranice?

Hranicu si môžeme predstaviť ako nejakú pomyselnú čiaru, ktorá oddeľuje naše osobné šťastie, túžby, potreby a pravdu od zvyšku sveta. Je to individuálna perspektíva, pohľad a správanie vytvorené z rôznych presvedčení, názorov, postojov a minulých skúseností.

Osobné hranice nám pomáhajú ujasniť si, čo sa nám páči a čo sa nám nepáči, a čo je konkrétne pre nás správne a čo nie, ako dovolíme a ako nedovolíme, aby sa k nám ostatní ľudia správali.

Niekto by mohol namietať, že osobná hranica ako taká odporuje povahe jednoty. 

Keď však viem, kto naozaj som, čo skutočne chcem a cítim, som jedinečným vyjadrením zdroja a necítim žiadnu oddelenosť od ostatných ľudí alebo od zdroja. Všetci sme jedno a čokoľvek slúži nášmu individuálnemu šťastiu, slúži všetkému ostatnému. Osobné hranice teda nie sú vôbec v rozpore s duchovnom.

Existujú fyzické, emocionálne, duchovné a sexuálne hranice a tvojho času, energie a pozornosti. Tvoj pocit ti vždy spoľahlivo napovie, či boli porušené.

Najväčší problém však nie je v tom, že iní ľudia porušujú naše hranice, ale v tom, že my porušujeme naše vlastné. Tým, že dovolíme niekomu inému, aby sa k nám správal tak, že to nie je v súlade s nami. Tým, že porušíme svoje vlastné hranice, zároveň zradíme a zraníme sami seba.

Pamätaj, že hranice nie sú o tom, že povieš druhému človeku, ako sa k tebe má alebo nemá správať.

Hranice taktiež nie sú o rezistencii voči tomu, čo nechcem. To sú nezdravé hranice, ktoré spôsobujú bolesť. Vymedzenie si hraníc je o tom, čomu alebo komu Ty povieš ÁNO a čomu alebo komu Ty povieš NIE. A predovšetkým – hranice sa vymedzujú činom.

Príklady nezdravých hraníc a tipy, ako ich rozpoznať

Neschopnosť povedať „nie“ – Prijímaš veci, ktoré nechceš, a to ťa vyčerpáva.

Preberanie zodpovednosti za pocity iných – Neustále sa snažíš uspokojiť druhých na úkor seba. Nedostatok súkromia – Dovolíš, aby do teba ľudia zasahovali, a to ťa zraňuje.

Vyčerpanie a únava – Cítiš sa vyčerpaná, pretože neustále dávaš iným na úkor svojho oddychu.

Strach z konfliktov – Vyhýbaš sa konfrontáciám, aj keď ti niekto ublíži.

Pocit, že ťa ostatní využívajú – Pomáhaš iným, ale nikdy sa nevráti nič späť.

Nerešpektovanie tvojich potrieb – Tvoje potreby sú vždy na poslednom mieste.

Nezdravé vzťahy – Ostávaš v toxických vzťahoch z obavy, že ostaneš sama.

Pocit, že strácaš seba – Prispôsobuješ sa druhým a zabúdaš na svoje vlastné túžby.

Nezdravé hranice v sexuálnej oblasti – Súhlasíš s niečím, čo nechceš, len aby si vyhovela.

Ak sa v niektorom z týchto bodov spoznáš, môže to byť signál, že je čas nastaviť si zdravé hranice.

Osobné hranice sú o tom, byť tu pre seba.

Môžeš si ich určovať jedine ty, pretože nikto nemôže byť tebou. 

Ale práve o to sa pokúša veľa ľudí. Spôsob, ako sa to deje, sa mení s dobou, ale niektoré veci zostávajú nemenné. Rodina a spoločnosť sa ti snaží odmalička vsugerovať, aké by tvoje hranice mali a nemali byť.

Väčšina z nás niekedy počula niektorú z nasledujúcich fráz ako: „Prečo si to berieš tak k srdcu?“ alebo „Prestaň preháňať.“ Tieto výroky nútia človeka pochybovať o sebe a o svojich pocitoch. Ak chceme žiť autenticky, je dôležité prijať, že naše pocity sú dôležité.

Ľudia, ktorí majú nastavené zdravé hranice sú schopní mať hlboké vzťahy bez toho, aby stratili samých seba.

Ak ti teda niektorí ľudia spôsobujú zlý pocit, je čas prehodnotiť svoje hranice. 

Môžeš to spraviť tak, že si na papier napíšeš mená týchto ľudí a k nim si jednotlivo konkrétne napíšeš: Ako pri tomto človeku porušuješ vlastné hranice. Fyzické, emocionálne, duchovné, sexuálne, alebo ako sa pri tomto človeku nechávam oberať o svoj čas, energiu a pozornosť?

Potom sa rozhodni spraviť konkrétny krok k tomu, ako na to, z čoho nemáš dobrý pocit, povieš najbližšie NIE. 

Pamätaj, že na všetko, čomu v tejto chvíli povieš ÁNO, na všetko ostatné v tejto chvíli hovoríš NIE.

Pokiaľ si sa ocitla v manipulatívnom vzťahu a nevieš nájsť cestu naspäť k sebe, prečítaj si moju novú knihu Znovu sama sebou, kde nájdeš konkrétne tipy na uzdravenie duše.

Keď chceš podporu pri nastavení si svojich hraníc, jedným z prvých krokov môže byť aj zarezervovanie si ⁠30 min. hlbšieho video-rozhovoru so mnou tu >>>⁠, kde tvoju situáciu preberieme a nájdeme riešenie šité presne na mieru tebe a tvojim potrebám.

Pamätaj, že si zaslúžiš to najlepšie.

Nora Šulíková
Nora Šulíková je certifikovaná transformačná koučka, mama úžasného syna a optimistka, ktorá Ti pomôže dosiahnuť výsledky a rovnováhu v osobnom aj pracovnom živote oveľa rýchlejšie, ako si dokážete predstaviť. Všetko, do čoho sa v živote púšťa, robí vždy úprimne a s veľkým nadšením.

    Je autorkou knihy Šťastie na dosah, Denníka snov, viac ako 120 vzdelávacích a transformačných online prednášok, 9 online kurzov, množstva meditácií, vizualizácií a inšpiratívnych videonávodov Šťastie na dosah a zakladateľkou online ŠKOLY ŠŤASTIA a online konferencie pre ženy SAMA SEBOU. Pomáha ľuďom zbaviť sa emocionálnej záťaže vďaka Emočnému detoxu®, napojiť sa na svoju intuíciu a sprevádza ich na ceste za objavením a udržaním si svojho šťastného ja.
Komentáre